niedziela, 8 marca 2015

Czy wiedziałeś że...? vol. 2


Oto druga odsłona mojego cyklu z ciekawostkami z czasów Drugiej Wojny Światowej, zapraszam do lektury i komentarzy!

1. Czy wiedziałeś że... po zdobyciu Monte Cassino przez polskie siły w ruinach klasztoru w samo południe  18 maja 1944 roku odegrany został przez plut. Emila Czecha hejnał mariacki, ogłaszając zwycięstwo w tej bitwie polskich żołnierzy? By wykonać rozkaz plut. Czech, musiał pokonać w niespełna dwie godziny kilkunastokilometrowy dystans, w górach i pod niemieckim ostrzałem. Czech dostał kornet i wraz z kierowcą ruszyli pod górę samochodem, jednak w połowie drogi pojazd zatrzymał się, a kierowca oznajmił, że dalej nie jedzie, bo chce żyć. Na szczęście Czech zobaczył nadjeżdżającego znajomego lekarza Stanisława Szczepanka, który podwiózł Czecha tak blisko klasztoru jak się dało. Ostatnim odcinkiem drogi była wspinaczka po skałach. Na szczyt wzgórza wszedł tuż przed godziną 12. Zdenerwowany i wzruszony hejnalista podszedł pod falującą na wietrze polską flagę. Choć grał hejnał już nie raz, tym razem bał się, żeby się nie pomylić. Wokół zebrali się żołnierze i fotoreporterzy. Pod masztem z polską flagą, w obecności angielskich i amerykańskich korespondentów wojennych, ponad złomami ruin i skał, w samo południe odegrał hejnał mariacki.

 

2. Czy wiedziałeś że... jedynym krajem któremu Polska wypowiedziała wojnę w XX wieku była Japonia? Wydarzenie to miało miejsce po ataku na Pearl Harbor. Rząd Japonii nie przyjął naszej noty dyplomatycznej. Konflikt polsko-japoński był bezkrwawy.


3. Czy wiedziałeś że... Hugo Boss zaprojektował mundury dla Wermachtu i SS? Koncern Bossa wykorzystywał do szycia mundurów pracowników przymusowych. Po wojnie Boss stanął przed trybunałem denazyfikacyjnym i otrzymał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej i grzywnę w wysokości 100 000 marek i zmarł wkrótce potem, 9 sierpnia 1948 roku. W latach 60 XX wieku powszechnie 'zapomniano' o współpracy Bossa z nazistami.


4. Czy wiedziałeś że... Niemcy próbowali utworzyć oddział Waffen SS złożony z polskich górali? Goralische Freiwilligen Waffen SS Legion miał docelowo liczyć 10 tys. osób i składać się z górali którzy podpisali niemiecką volkslistę. Komitet Góralski (Goralisches Komitee) prowadził nabór ochotników. Rekrutację rozpoczęto w czerwcu 1942 r., ale pomimo silnych nacisków i zmasowanej propagandy w szeregi formacji zgłosiło się tylko 300 ochotników, a na szkolenie w obozie w Trawnikach zakwalifikowano 200. Liczne dezercje spowodowały, że na szkolenie dotarło tylko kilkunastu, z których kilku przyjęto w szeregi Waffen-SS, zaś resztę wysłano na roboty przymusowe do Niemiec. Całkowita liczba goralenvolkowców członków Waffen-SS nie jest znana, podawane są liczby od 6 do 15 ludzi.







3 komentarze:

  1. Gdzieś słyszałem, że owa "wojna" Polsko-Japońska trwała 40parę lat, zanim ktoś się zorientował i odkręcił sprawę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. O Góralach nie słyszałem...

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla każdego coś miłego ;)

    OdpowiedzUsuń